Pomoc choremu w opuszczaniu łóżka

Przeprowadzanie chorego do fotela. Chcąc posadzić chorego w fotelu po opuszczeniu łóżka (tapczanu), należy go najpierw posadzić na łóżku, ubrać, a później przesunąć tak, aby mógł siąść na brzegu łóż­ka z opuszczonymi nogami. Stojąc twarzą do chorego, podsuwa się głęboko ręce pod jego pachy aż do pleców, przy czym chory obejmuje za kark osobę pomagającą, a ona pociąga go do pozycji stojącej. Na­stępnie staje po jednej stronie chorego: jeśli np. po prawej, chory pra­wą swoją rękę zakłada na kark osoby pomagającej, która dłoń tej ręki ujmuje w swoją prawą rękę, lewą zaś ręką otacza chorego w pasie, przeprowadza go do przygotowanego fotela (krzesła) i sadza. Jeżeli chory nie może stanąć, potrzebne są dwie osoby, które sadzają chore­go z opuszczonymi nogami na brzegu łóżka, podkładają ręce pod jego uda i pośladki, polecają mu oprzeć się rękami na ich barkach i chwytając się za nadgarstki – przenoszą go i sadzają w fotelu.

Pomoc choremu w chodzeniu. Choremu można pomóc w chodze­niu w sposób opisany wyżej, przy przeprowadzaniu go do fotela. Kiedy pomoc ta jest niewystarczająca, trzeba stanąć za plecami chorego, któ­ry układa swoje ręce w poprzek klatki piersiowej, wsunąć ramiona pod jego pachy, chwycić od przodu za nadgarstki i rozpocząć z nim chód tą samą nogą (chory może się oprzeć plecami na klatce piersio­wej osoby pomagającej). Jeżeli chory jest dość silny, wystarczy ująć go pod ramię lub otoczyć ramieniem w pasie, drugą ręką chwytając przedramię ręki chorego zgiętej w łokciu pod kątem prostym.

Ponieważ pierwsze wstanie z łóżka, po długim leżeniu, może wywo­łać zawroty głowy lub nawet omdlenie chorego, należy go odpowied­nio przygotować, sadzając najpierw w łóżku ze spuszczonymi nogami.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.