Praca w pokoju chorego zakaźnie

Zakładanie i zdejmowanie fartucha ochronnego. Do pracy przy chorym należy przystępować po założeniu fartucha ochronnego. Far­tuch, z krótkimi rękawami (jak i ubiór osobisty), powinien być złożony równo, wewnętrzną („czystą”) stroną do środka i wisieć w pokoju cho­rego, blisko przyborów do mycia i odkażania rąk. Zanim dotknie się jakichkolwiek przedmiotów w pokoju chorego, czyli mając jeszcze czy­ste ręce, zdejmuje się fartuch z wieszaka i trzymając go z dala od sie­bie — w miejscu górnego guzika — narzuca się od razu na ręce i czy­stymi jeszcze rękami zapina z tyłu górny guzik, następnie składa z ty­łu rozcięcie fartucha brzegami do siebie, zagina w jedną stronę i wiąże pasek. Tak ubrana osoba może wykonywać wszystkie czynności przy chorym.

Po zakończeniu pracy, bezpośrednio przed wyjściem z pokoju, roz­wiązuje się pasek fartucha i myje dokładnie ręce mydłem aż do łokcia, następnie w drugiej miednicy spłukuje płynem odkażającym. Umytymi rękami odpina się górny guzik, a następnie wysuwa ręce z rękawów, nie dotykając zewnętrznej strony fartucha. Nie dotykając niczego ubraniem, wylewa się brudną wodę do wiadra, miednicę myje i nalewa do niej czystej wody. Ręce płucze się jeszcze raz płynem odkażającym i wychodzi z izolatki, wy­cierając buty w wycieraczkę nasączoną odpowiednim płynem.

Przyjmowanie posiłków dla chorego. Przyjmując jedzenie dla chorego najlepiej jest skorzystać z pomocy jeszcze jednej osoby, która w drzwiach nakłada je do naczyń chorego uważając, aby przy przekła­daniu nie dotykać ich łyżką. Po posiłku resztki jedzenia wrzuca się do kubła z płynem odkażającym, naczynia odkaża i następnie oddaje do oddzielnego umycia.

Postępowanie z wydalinami chorego. Należy przygotować dwa przykryte wiadra do odkażania wydalin. Jeżeli warunki na to pozwa­lają, umieszcza się je w wydzielonym miejscu, w kącie łazienki. Osoba opiekująca się chorym wykonuje następujące czynności: odbiera ba­sen od chorego, nakrywa go, myje ręce i zdejmuje fartuch w wyżej opisany sposób. Uważając, aby nie zainfekować jednej ręki, wynosi basen; wszystkie drzwi otwiera „czystą” ręką. W łazience wylewa za­wartość basenu do kubła z przygotowanym płynem odkażającym, albo wydaliny zasypuje na 2 godz. chloraminą, basen myje, wodę z basenu wylewa też do kubła, wraca do pokoju, myje ręce i nakłada fartuch.

Zmiana bielizny. Zmieniając choremu bieliznę, należy przygotować wiadro z płynem odkażającym i bezpośrednio po zdjęciu brudnej bie­lizny włożyć ją do wiadra, które następnie się nakrywa. Po odkażeniu wyżętą bieliznę można rozwiesić do wyschnięcia, a potem włożyć do pojemnika z inną bielizną przeznaczoną do prania.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.