Przygotowanie próbek do badania

Często od chorych przebywających w domu pobiera się próbki wyda­lin lub wydzielin do badania. Wynik badania zależy od prawidłowego ich przygotowania.

Przygotowanie próbki moczu do badania. Jeżeli lekarz nie da specjalnych zaleceń, do badania daje się próbkę z pierwszej porcji mo­czu oddanego po nocy. W tym celu przygotowuje się czysto umyte oraz kilkakrotnie spłukane pod bieżącą wodą naczynie (słoik, nocnik) i 100 ml butelkę. Po dokładnym podmyciu chory oddaje trochę moczu do ubikacji lub basenu, a resztę do przygotowanego naczynia. Mocz przelewa się do butelki zaopatrzonej w kartkę z imieniem i nazwi­skiem chorego i zanosi wraz ze zleceniem lekarza do badania.

Przygotowanie próbki kału do badania. Chory oddaje kał do czy­stego naczynia, z którego przekłada się go szpatułką lub łyżeczką wmontowaną w korek do specjalnej probówki. Probówkę należy na­pełnić tylko do połowy. Wraz ze zleceniem lekarza zanosi się ją do badania.

Badanie kału na krew utajoną. Do tego badania trzeba chorego przygotować, dając mu najpierw środek przeczyszczający, po czym przez 3 dni stosować dietę bezmięsną, bez wyciągów z mięs, bez jarzyn liściastych i takich leków, jak żelazo, brom, magnes, wapń.

Przygotowanie próbki plwociny. Chory musi odpluć plwocinę do probówki przyniesionej z laboratorium. Najlepiej jeśli to zrobi rano, przed myciem zębów. Należy zwrócić uwagę, aby była to plwocina, a nie ślina!

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.