Działanie mlekopędne

Wydzielanie mleka przez gruczoły sutkowe u kobiet jest regulowane na drodze hormonalnej za pomocą prolaktyny, hormonu przedniego płata przysadki. Niekiedy następuje upośledzenie wytwarzania prolak­tyny, a tym samym i mleka u matek karmiących. Ponieważ mleko matki zaspokaja w sposób najpełniejszy potrzeby pokarmowe nowo­rodka i niemowlęcia, należy pobudzić jego wytwarzanie, stosując łagodne i bezpieczne środki roślinne. Warunek ten jest szczególnie waż­ny, gdyż do mleka mogą przechodzić różne związki, niekiedy szkodliwe dla dziecka.

Do bezpiecznych i skutecznych mlekopędnych surowców roślinnych należą: owoc kminku, kopru włoskiego, anyżu i kopru ogrodowego. Wymienione surowce stosuje się w postaci naparów przyjmowanych doustnie przez karmiące kobiety. Mniej skutecznie działa ziele rutwicy, natomiast nasienie kozieradki, które znacznie po­budza laktację, nadaje mleku matki nieprzyjemny zapach „kozłowy”.

Do środków roślinnych hamujących wytwarzanie prolaktyny, a tym karnym i mleka kobiecego, należą naturalne alkaloidy sporyszu: ergotamina, ergotoksyna (jako zespół), ergokornina oraz mo­dyfikowana pochodna ergokryptyny, mianowicie 2-bromo-alfa-ergokryptyna, która aktywuje odpowiednie receptory, obniża poziom prolaktyny i zmniejsza laktację. Leki te stosuje się u kobiet po połogu, u których występuje nadmierne lub zbędne wydzielanie mleka, oraz u kobiet, u których samoistny wyciek pokarmu (galactorrhoea) nie jest związany z tym stanem.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.